Bahçe, Zeytin, Lezzet, Üretim

Bahçe…

Zetay’ın sihirli zeytin bahçesine hoş geldiniz!

Toplam alanı 300 bin m² olan ve 16 binden fazla zeytin ağacı bulunan Zetay Zeytin Bahçesi, Aydın Sultanisar’da yer alıyor. Her yıl kaliteli zeytin elde edebilmek için
gerekli olan ışık, güneş, yıllık ortalama 220 mm yağış ve+15°C sıcaklık
gibi sabit unsurlar titizlikle sağlanıyor. Memecik zeytin ağaçlarının yanı sıra;
bu bereketli arazide nar, incir, ceviz gibi meyve ağaçları ve kapari bitkisi de yetiştiriliyor.

Doğayla müthiş iş birliği…

Zetay’ın doğal bahçesinde zeytin ağaçlarının karşılaştığı zararlar zirai ilaçlarla değil, doğal yöntemlerle engelleniyor. Kurulduğu günden itibaren tesisimizde tarımsal ve kimyasal ilaçlar yerine, hayvan çeşitlerini kullanarak koruma yöntemi kullanıyoruz. Tesisimizin ortasında bulunan göletteki ördeklerimiz yosun gibi kötü atıkları, kazlar ve koyunlar yetişen yabancı otları, hindiler ağaçlar üzerindeki kelebek ve tırtılları, tavuk ve horozlar ise akrep gibi zararlı hayvan çeşitlerini temizliyor. Aynı zamanda doğal gübre ihtiyacı da bu şekilde karşılanıyor.

Zeytin…

Memecik zeytini ayrıcalığı…

Natural Sızma Zeytinyağı ZETAY, Ege Bölgesi’nin tarımsal olarak en verimli yörelerinden Aydın’da hasat edilen taze Memecik zeytininden üretiliyor. Elverişli iklim, toprak ve tecrübenin mükemmel kombinasyonu, üretilen zeytinin kalitesini arttırıyor. Yıkanma ve soğuk sıkım süreçlerinin ardından ortaya çok özel ve lezzetli bir zeytinyağı çıkıyor. 

Zetay’ın en değerli sırrı:

Madran Dağları’nda yetişen asırlık Memecik Zeytini

Türkiye’nin en iyi, dünyanın ise ilk on zeytinyağından biri olmak için yola çıkan Zetay, Aydın Sultanhisar’daki zeytinliğinde Memecik Zeytini yetiştiriyor. Zetay’a can veren Memecik Zeytinleri, yörenin bol güneş ışığı ve ideal ısı-yağış ortamına sahip mucizevi ikliminde doğal olarak lezzet ve sağlık kazanıyor.
Memecik zeytini, ülkemizin ve Ege Bölgesi’nin en çok ağaç varlığı olan türüdür. Meyveleri iri, ucu sivridir ve çekirdeği büyüktür. Kuraklığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Çok verimli ve yağ kalitesi yüksek bir tür olup, %28-30 oranında yağ verir. Yağı koyu yeşilimsi, sarı renkli, kuvvetli meyve kokulu, kimyasal ve duyusal özellikler bakımından Türkiye’de yetişen en kaliteli ve değerli zeytin çeşitlerindendir. Doğrudan tüketim sağlayan natürel sızma zeytinyağı üretimi için çok özel ve ideal bir zeytindir. Bu zeytin türüne farklı yörelerde Tas arası, Ziraat, Topan ve Selçuk Asıyeli türü de denir.

Her tanesinde aynı emek, aynı lezzet…

İyi bir natürel sızma zeytinyağı; zeytin meyvesinin taze tat, koku ve aromasını içermelidir. Zeytin meyvesinin hasat zamanı ve hasat yöntemi, meyve ve zeytinyağı kalitesini etkiler. Hasat yöntemleri ise meyve zedelenmesi ile yakından ilişkilidir. En uygun hasat yöntemi ise, elle zedelemeden yapılan hasattır. 

Zetay, tamamen elle hasat yöntemiyle ve henüz olgunlaşmamış, yeşil ama en elverişli döneminde olan Memecik Zeytini’nin erken hasadından üretiliyor. Elle hasat yöntemi kullanılan Zetay’da zeytin meyvesi zedelenmeden, toprağa değmeden ve doğal niteliği bozulmadan toplanıyor. Böylece, Memecik zeytinin kendine özgü enfes tadı ve kokusu en uygun zamanda üretim sürecine dahil oluyor.

Lezzet…

Ortalama 3-4 saat içinde üretim ayrıcalığı…

Zeytin bir meyvedir. Zeytinyağı ise bir meyve suyudur. Bu nedenle zeytinler toplandıktan sonra en fazla 24 saat içinde sıkılarak zeytinyağı haline dönüştürülmelidir. Aksi halde içindeki polifenoller (yararlı sağlık bileşenleri) yok olur. Zetay’da zeytinler toplandıktan 3-4 saat içinde sıkılır ve bu sayede polifenol içeriği çok yüksektir. Zeytin meyvesinin özgün tadı, kokusu, aroması,ve yağ kalitesi olduğu gibi muhafaza edilmiştir.

Yılda 30.000 litre erken hasat natürel sızma zeytinyağı üretme kapasitesine sahip olan Zetay üretim tesislerinde herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan, fiziksel yöntemlerle sıkma ve ayrıştırma işlemi yapılır. Böylece ortaya lezzetiyle ve kalitesiyle tüm dünyayı mest eden nefis bir zeytinyağı çıkmaktadır.

Üretim…

Doğanın saf kalitesi uzman ellerde.

Gıda güvenliği standartlarının en üst düzeyde korunduğu tesislerde ve havayla temas etmeyen paslanmaz çelik tanklarda soğuk sıkım tekniğiyle üretilen Zetay, benzersiz lezzetiyle damağınızı taçlandırıyor. Azot gazı altında saklanmış, ışıktan ve oksijenden uzak şekilde şişelenerek; vitamin, aroma, polifenol ve antioksidan içeriği yüksek bir natürel sızma zeytinyağı elde ediliyor. Hasattan tüketiciye ulaşana kadar geçen tüm süreçlerde kalite kontrol faaliyetleri, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde planlanıyor ve sürekli geliştiriliyor.

Bu süreçte her şey damağınıza layık olabilmek için…

1 – ZEYTİNİN TEMİNİ

• Hasat

• Hasat Edilen Ürünün Nakliyesi

• Hammaddenin Fabrikada Kabulü

Meyvenin sağlığı, toplama şekli, yabancı madde olup olmaması, kullanılan kasalar, kasaların temizliği, meyvenin sıcaklığı, miktarı, taşıma ve muhafaza şartları her hasat döneminde kontrol ediliyor. 

2. ÜRETİM SÜRECİ

• Ayırma ve Yıkama

• İşleme (Malaksasyon – Dekantasyon – Seperasyon – Pirina Çıkışı)

• Tanklarda Depolama

• Filtrasyon

• Temizlik

Üretim esnasında tüm makina parametrelerinin ve ortam şartlarının kontrolü, meyve çıkış sıcaklığı ölçümleri, kazan sıcaklık kontrolleri, yağ çıkışı, yağın sıcaklığı, yağ tortu miktarı, seperatör gövde sıcaklığı, çıkan yağın sıcaklık kontrolleri, depo sıcaklıkları ve filtre kontrolleri yapılıyor. Her üretim günü sonunda makine ve kasalar temizlenerek, bir sonraki güne hazır hale getiriliyor. Alınan numuneler laboratuvarımızda ve izlenebilir laboratuvarlarda periyodik olarak duyusal ve kimyasal analizlere tabi tutuluyor. Ulusal ve uluslararası natürel sızma zeytinyağı standartları gereklerine uygunluğu sürekli kontrol ediliyor. 

3. ŞİŞELEME VE DEPOLAMA

Şişe, kapüşon ve kapakların girdi kontrollerinden sonra, dolum öncesi şişe-kapak son kontrolleri ve ortam şartlarının uygunluğunun kontrolü yapılıyor. Depolama esnasında günlük olarak ortam şartları takibi ve stoklanan malzemenin görsel durumu kontrol ediliyor.